תוכן עניינים

האם תרפיה באומנות יכולה לסייע בהפגת חרדות אצל ילדים?

חרדות הן בין התופעות הנפשיות השכיחות ביותר בעידן שלנו – כולנו נאלצים להתמודד איתן ברמה כזו או אחרת. כמבוגרים, יש ברשותנו סל כלים המאפשר לנו להתמודד איתן – אך גם אז, במקרים רבים נבחר להיעזר באיש מקצוע שיסייע לנו ללמוד כיצד להגיב אליהן בצורה הטובה ביותר. מנגד, ילדים שמתמודדים עם חרדות מוצאים את עצמם מתוסכלים וחסרי אונים, כי אין ברשותכם כלים מספקים שיסייעו להם להתמודד בתוך התקף החרדה. כיום, יש מספר שיטות טיפול המסייעות לילדים בהתמודדות עם חרדות. אחת האפקטיביות שבהן היא טיפול באמנות – אז כיצד הטיפול עובד? וכיצד הוא משפיע על ילדים? הפרטים בשורות הבאות.

חרדות בילדים

רוב הילדים מתמודדים עם חרדות, מדובר בחלק מתהליך הצמיחה וההתפתחות הטבעי של הילדים שלנו – לכן אין צורך לחשוש או להיבהל מכך. ילדים עלולים לפתח חרדות מדברים כמו חושך, מפגשים חברתיים ועוד. אנחנו ההורים, כסוכני החברות המרכזיים שלהם חייבים להיות שם בשבילם כאשר הם מתמודדים עם החרדות, ואחת מהדרכים לכך היא להפנות אותם לטיפול שיתאים להם באופן מדויק.

מהם התסמינים לחרדות בילדים?

כאשר ילד חווה חרדה לא תוכלו לפספס זאת – ישנם תסמינים חד משמעיים לכך. ביניהם: קוצר נשימה, קשיי זיכרון, קשיי ריכוז, כאבי ראש, כאבי בטן, חוסר חשק ללכת לבית הספר, הצמדות חריגה להורים, חזרה על מילים ומחשבות, רצון להישאר בבית כל הזמן. ילדים עם חרדות נוטים לראות שחורות, ולחשוב שאירוע שלילי עתיד לקרות למרות שהסיכוי שזה אכן יתרחש במציאות נמוכה. אם אתם מזהים את ילדכם בתסמינים שצוינו מעלה מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע ולהתאים לילדכם את הטיפול המתאים עבורו.

מהו טיפול באמנות להפגת חרדות?

מטרת העל של טיפול באומנות או בכלל ריפוי בעיסוק היא להעניק סל של כלים להתמודדות במצבים של חרדות. הטיפול הוכח כיעיל מאוד לטיפול בחרדות ובהפרעות נפשיות נוספות, למשל דיכאון, מתח, לחץ נפשי ועוד. הטיפול מאפשר לילד הסובל מחרדות, שמתקשה לבטא את תחושותיו בצורה ורבלית, לבטא את עצמו באמצעות היצירות שלו – שיטת הטיפול מתבססת על מגוון סוגי אומנויות, ביניהן: ציורים, עבודה בחימר, צילום, רישום ועוד. בעזרת היצירה הילד ממש מדבר את החרדות שלו, מה שמסייע לו "להביט להן בעיניים", להתמודד איתן ולא לפחד מקיומן.

 

 

מהו הטיפול הקונבנציונלי בחרדות ילדים?

אחד הטיפולים השכיחים בחרדות ילדים הוא טיפול CBT  – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מדובר טיפול פסיכותרפי ממוקד ומוגבל בזמן. זהו טיפול המתאים למתמודדים עם חרדה, דיכאון, OCD, הפרעות אכילה ועוד. הטיפול הוכח כיעיל מאוד לטיפול בהפרעות אלו. יחד עם זאת, לא מדובר בטיפול שמתאים לכולם.  לכל ילד מתאים טיפול אחר, יש ילדים שטיפול CBT יהיה יעיל מאוד עבורכם, ויש ילדים שדווקא טיפול באמנות יגרום להם לבטא את עצמם ובכך להתמודד עם החרדות שלהם. אתם מכירים הכי טוב את ילדכם, ויודעים מה טוב להם לפי מבנה האישיות שלהם. אם הילד/ה שלכם מתקשים לבטא את עצמם, ואתם יודעים שתהיה להם בעיה להפיק את המירב מטיפול קונבנציונלי כמו CBT, שיקלו לחיוב ללכת על טיפול באמנות. כמו כן כדי להתייעץ עם איש מקצוע לגבי טיפול מתאים לילדכם.

לסיכום

כאמור, טיפול באמנות מתאים לילדים המתקשים לבטא את עצמכם, ולדייק להורים ולמשפחתם מה הם חשים כאשר החרדה תוקפת אותם. בעזרת היצירה הם לומדים לבטא את הכאבים, הפחדים והחרדות שלהם, מה שמסייע להם להתמודד עם הקשיים הנפשיים שלהם ששמורים עמוק בבטן. במסגרת הטיפול, המטפל בונה עם הילד יחסי אמון מעמיקים, ובכך הילד מרגיש בטוח לשתף אותו ולהיעזר בו בהתמודדות עם החרדות.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.