תוכן עניינים

אומנות הקריינות: הכול על מיונים לגלי צה"ל

במסגרת השירות הצבאי יש אפשרויות שירות רבות מאוד ומגוונות להפתיע. אחת היותר יוצאות דופן מבחינה זו, מספק השירות בגלי צה"ל. אם אתם מתעניינים בשירות ביחידה זו, כקריינים או בכלל, כיצד מגיעים לשם? מהם תנאי הקבלה ומהו תהליך המיון אותו עוברים? זהו הסבר על כך ועוד.

שירות מיוחד, ביחידה מיוחדת

הרדיו והצבא, נשמעים כשני עולמות שונים לגמרי. כמובן, רדיו הוא חלק מעולם התקשורת. אך בפועל, שידורים של תחנות רדיו צבאיות הם דבר וותיק ונפוץ מאוד. גם בארץ, ישנו גלי צה"ל שהוא למעשה תחנת הרדיו הצבאית. באתר צו ראשון תוכלו לקרוא עוד מידע בנושא המיונים לגלי צה"ל ומייד נרחיב גם כאן לגביו. לפני כן נציין, שהתחנה מאפשרת לבצע תפקידים מסוגים שונים, כולל קריינות, אך גם אחרים כגון עריכה. שירות זה, בדומה לשירות ביחידות מקצועיות אחרות בצבא, גם מהווה הכנה טובה לאזרחות. זאת, במידה ותרצו לעבוד לאחר השירות בכיוון זה, למשל בתפקיד מגיש חדשות, עורך מוזיקלי או מפיק.

תנאי הקבלה

בכדי להתקבל לגלי צה"ל, צריכים לפני הכל לעמוד בתנאים הבאים: פרופיל 64 ומטה לבנים, דפ"ר 70 ומעלה, קב"א 54+ לבנים וקב"א 25+ לבנות. כמו כן, לבנות, ציוני יום המא"ה צריכים להיות לפחות 2 ומעלה בניהול וארגון ולפחות 3 ומעלה בעיבוד מידע.

 

 

תהליך הקבלה

ראשית, בשאלון ההעדפות יש לדרג את התפקיד עיתונאי צבאי במקום גבוה. לאחר מכן, יש שלבים של:

  • שאלונים – זהו שלב של בחינת ידע כללי של המועמדים. התחומים שמכוסים בשאלות אלה רחבים למדי והם כוללים למשל אקטואליה, תרבות, מוזיקה, ידיעת הארץ, עולם הבידור, גאוגרפיה ועוד. הידע נבחן באמצעות שאלות אמריקאיות וגם שאלות רגילות.
  • ראיונות אישיים – ראיון פסיכולוגי וראיון נוסף שהוא יותר מקצועי. בין השאר, מוצגים אתגרים שונים בראיון המקצועי, באמצעות משחק תפקידים.
  • מבחן קריינות – מבחן שבו בודקים נקודות כגון קול מתאים, שפה תקינה, דיקציה טובה, טונציה ואפילו יכולת משחק.

לאחר מכן ישנו שלב של מעבר קורס תקשורת צבאית ואז סינון סופי של המועמדים לתפקידים שונים. התפקידים (אותם נפרט מייד) שונים למדי והניתוב לכל תפקיד תלוי בגורמים רבים. נלקחים בחשבון היבטים כגון העדפות אישיות, לצד התאמה בפועל כפי שהיא עולה מהמבחנים והראיונות. כמובן, זו היא יחידה קטנה למדי, כך שישנו היבט חשוב של צרכי היחידה בכל נקודת זמן אשר מובילים לקליטת היקף מסוים של חיילות וחיילים בכל סוג תפקיד ביחידה. בעבר הייתה מחשבה להוציא את היחידה ממערכת הביטחון, אך כרגע התרחיש טרם התממש.

התפקידים הזמינים

בגלי צה"ל תוכלו לשרת בין השאר בתפקידים הבאים:

  • שדרן וקריין צבאי – אשר מגיש תוכניות שונות ברדיו ומהדורות חדשות. חלק מהתוכניות מוקלטות ואחרות מבוצעות ומשודרות בזמן אמת. בכל המקרים, דרושה מיומנות נלמדת ומתורגלת, שהיא יותר מאשר הקראת טקסטים פשוטה.
  • עורך מוזיקלי – זהו תפקיד מפתח חשוב, אשר משפיע על מה שמשודר בתחנה, בכל הנוגע לתכנים מוזיקליים. כמובן, לשם כך יש צורך בין השאר להתעדכן באופן שוטף בחדשות בעולם המוזיקה.
  • עיתונאי צבאי – זהו כבר תפקיד עיתונאי, שהוא עולם מקצועי שונה למדי משני התפקידים הקודמים שהזכרנו. כאן מדובר על סיקור פעילות הצבא, כולל יציאה לשטח לשם כך. העיתונאי גם מקיים ראיונות למטרה זו עם בעלי תפקידים שונים בצבא.

לסיכום

אם אתם מחפשים שירות מסוג מיוחד, בהחלט כדאי לקחת בחשבון גם את השירות בגלי צה"ל. זאת, במידה ואתם מתאימים מבחינת דרישות יסוד כגון הפרופיל וכמובן, במידה ויש לכם עניין אישי בסוג הפעילות המיוחד הזה.