תוכן עניינים

אומנות השזירה: הכול על מקרמה למתחילים

מלאכת יד היא תחום עתיק המאפשר ביטוי עצמי דרך מרקמים, צבעים, וצורות שונות.

היא מביאה איתה ריגוש וסיפוק עמוק כשחומרים שונים מתגבשים מול עיננו למשהו חדש.

אם חיפשתם מלאכת יד המשלבת פשטות עם מורכבות, פרקטיות עם אסתטיקה, והיסטוריה עם טוויסט מודרני, הכירו את התחום המרתק של המקרמה (Macramé). מקרמה זו צורת אומנות עתיקה ואלגנטית המציעה אפשרויות יצירה אינסופיות ומתאימה לאומנים מנוסים לצד חובבנים. במאמר הבא נכיר מקרוב את נפלאות המקרמה.

מה זה מקרמה?

Macramé הינה טכניקת אומנות עתיקה שקיימת מאות שנים ומקורה בעולם הערבי.
היא הגיעה לאירופה במאה ה-13 וזכתה לפופולריות עצומה במהלך שנות השבעים בארצות הברית. במשך השנים טכניקת המקרמה שימשה ליצירת מגוון רחב שלל פריטים, הן לצרכי אומנות והן לשימוש יומיומי, כגון מתלי עציצים, חגורות, וילונות, תמונות קיר ותכשיטים, בעזרת חבלים וטכניקות קשר. בניגוד לאומנויות מקבילות שונות שעובדות עם חבלים כגון סריגה או אריגה, במקרמה לא נדרש ציוד והעבודה היא בעזרת הידיים.

הבנת הבסיס: חומרים וקשרים בסיסיים

אז מה צריך כדי להתחיל ליצור בעזרת מקרמה? לפני הכול – את החומרים המתאימים. הדרישה העיקרית כאן היא חבלים. ניתן לעבוד עם עוביים שונים ומרקמים שונים וכשכל אחד יעניק תוצאה סופית שונה.

בחירת החבל המתאים: סוג החבל שנבחר חיוני כדי להגיע לתוצאה הרצויה. החומרים משתנים בין כותנה, יוטה, ניילון וכולי, והבחירה בעובי ובמקרם תלויה במראה שתרצו להעניק לפריט. חבלים דקים מכותנה יתאימו לתכשיטים בעוד חבלים עבים ומסיבים יתאימו למתלה עציצים למשל.

הכרת הקשרים הבסיסיים: במקרמה יש טכניקות קשירה רבות וסוגי קשרים שונים, אך בתור התחלה יש קשרים בסיסיים שאותם כדאי להכיר כדי להתחיל ליצור:

  • SQUARE KNOT: זהו הקשר הבסיסי שמחזיק את עבודת המקרמה ומבטיח שהעבודה לא תתפרק.
  • מיתרי החוזקה: אלו הקשרים שמוסיפים לראש הקשר.
  • מיתרי הקשר: אלו הגדילים שמחזיקים את הקשר בקצה.

 

 

העמקה: מיסודות לאומנות

אז אחרי שהכרתם והתנסיתם בקשרים הבסיסיים ותרגלתם אותם, תוכלו להרחיב בהדרגה את השליטה שלכם על ידי התנסות בעיצובים מורכבים יותר וטכניקות קשירה חדשות. אפשר להיעזר במדריכים מצולמים, ספרים, וערכות לימוד שונות שניתן לקנות ולתרגל בבית. ואם תרצו לעבור את שלב הבסיס מהר יותר ולשפר את כישורי המקרמה שלכם, סדנאות מקרמה למתחילים יעזרו לכם להגיע לשם.

הערך של סדנאות מקרמה

הדרכת מומחים: בדיוק כמו ללמוד שחייה – גם מקרמה זו טכניקה שקל יותר ללמוד עם הדרכה פיזית של איש מקצוע. סדנאות מקרמה מועברות על ידי אומנים מנוסים והם מספקים ליווי צמוד והדרכה יסודית. הם יראו איך אתם עובדים, יתקנו אתכם, יתנו טיפים וידגימו לכם שוב ושוב לפי הצורך. בסדנאות מעשיות תקבלו טריקים של מנוסים שלא כתובים בשום מדריך ויקצרו לכם את תקופת ההתמקצעות.

התנסות מעשית: ככל שתתנסו יותר, כך תשתפרו. אין תחליף לתרגול מעשי ובמסגרת מובנית של סדנה אתם מתרגלים בעקביות תחת הדרכה ומבטיחים כי גם ברגעים המתסכלים יהיה מישהו שיצלח איתכם את השלב.

נטוורקינג: סדנאות הן מקום מעולה לפגוש אנשים עם תחביבים דומים. בסדנאות מעשיות תוכלו לפגוש אנשים שחולקים איתכם את האהבה למקרמה, מה שיכול להוביל לחברויות מתמשכות ולפרויקטים משותפים.

תובנות חומריות: בתחום מגוון כמו מקרמה הכולל סוגים שונים של חוטים, חבלים ומרקמים, ההיצע בחנויות יכול להיות מבלבל ולמנוע מכם לקפוץ למים. במסגרת סדנה תוכלו להתנסות בחומרים השונים, לראות עבודות של חבריכם לספסל ולהתייעץ עם המדריך כדי לקבל את ההחלטה הנכונה, גם לפרויקטים עתידיים.

חיזוק הביטחון העצמי: תחביב חדש כרוך תמיד בסימני שאלה וספקות ועבור רבים זו חוויה שיכולה להרתיע. מסגרת מודרכת כמו סדנה תחזק את הביטחון העצמי שלכם בתחום ותגדיל את הסיכוי שאכן תאמצו את התשוקה החדשה בחייכם מבלי להתייאש באמצע.

יצירת פריטי נוי באמצעות מקרמה

כשמדובר בעבודה עם מקרמה האפשרויות ליצירת פריטים דקורטיביים הן אינסופיות.
הינה כמה פרויקטים פופולריים:

קישוטי קיר: זו אולי היצירה האייקונית והנפוצה ביותר בעולם המקרמה. אין כמעט אדם שלא זוכר קישוט קיר ממקרמה מבית הוריו. ביצירה כזו ניתן להוסיף מוט מתכת, ענף עץ, לשלב חרוזים, לארוג דוגמאות וגם לשחק עם שילוב של חוטים בצבעים שונים.

מתלים לצמחים: מתלים לצמחים הם פריט נהדר ואל זמני לקישוט גינות פנימיות, מרפסות ופינות בבית. הם יכול לשאת אגרטל או עציץ שלם ומעניקים מראה חמים וביתי לכל חלל.

תכשיטים: עם אותה הטכניקה אבל עם חוטים דקים, ניתן ליצור את כל סוגי התכשיטים הקיימים – צמידים, שרשראות ועוד, וגם בהם ניתן לשלב חרוזים או אבנים עדינות ולהגיע לתוצרים נפלאים.

עיצוב הבית: תחתיות לכוסות, אהילים, ווילונות, ראנרים לשולחן, כיסויי מיטה ועוד. ניתן לשלב מקרמה בכל חלל ופינה בבית.

לסיכום

מקרמה הוא הדוגמה המושלמת לאומנות אל זמנית שיכולה להיות מסורתית ורווחת גם היום, כשהיא שומרת על פשטות, ניקיון ותוצרים מגוונים. השימוש בידיים בלבד מנגישה את האומנות הזו לכל אדם ומאפשרת ביטוי אישי וסיפוק לכל יוצר ואולי זו אחת הסיבות שהיא אהובה כל כך בכל רחבי העולם.