תוכן עניינים

פריטי אומנות וזכויות יוצרים: מהם עזבונות לטובת המדינה ומי מטפל בהם?

עזבונות וירושות הם מושגים שרבים מאיתנו מכירים אך לא מתעסקים בהם באופן יומיומי. עם זאת, הם רלוונטיים לכולנו, בין אם מדובר בהורשה רגילה בתוך המשפחה ובין אם מדובר בהורשה מיוחדת יותר, כמו למשל עיזבון לטובת המדינה. עיזבון לטובת המדינה הוא תרומה של אדם פרטי או תאגיד למדינה, לטובת מטרות ציבוריות שונות, והוא יכול להיות כסף, נכסים, זכויות יוצרים ואפילו פריטי אומנות. עזבונות לטובת המדינה נחשבים לתרומה חשובה לחברה הישראלית, שכן הם משמשים למימון של פעילויות ציבוריות שונות, כמו חינוך, תרבות, בריאות ושירותים חברתיים. במאמר הבא נסקור את הנושא ונבין את כל מה שצריך עליו.

להוריש למדינה

לא כל הורשה היא לקרובי משפחה, ויש מקרים שבהם אנשים בוחרים להוריש לגורמים אחרים. אחד המקרים הוא הורשה למדינה שבה הם חיים או למדינה אחרת. עיזבון הוא מונח שמתייחס לרכוש שנשאר אחרי פטירתו של אדם, ובעיזבון לטובת המדינה הכוונה היא למצב שבו אדם מוריש בצוואתו למדינה פריטים שונים שנמצאים בבעלותו. הטיפול בפריטים מנוהל באמצעות ועדת עזבונות לטובת המדינה של האפוטרופוס הכללי על פי הצוואה שהשאיר התורם. ירושה יכולה להתקיים גם ללא צוואה מכוח החוק שמדבר על ירושה לקרובי משפחה, אך במקרה של המדינה כל זה לא תקף – המדינה מקבלת רכוש מעזבונות רק אם הדבר הוגדר באופן כזה במפורש בצוואה שהשאיר אחריו הנפטר.

מהו עיזבון?

אילו סוגי פריטים עשויים להיכלל תחת ההגדרה של עיזבון? התשובה לכך למעשה מגוונת מאוד. מדובר מצד אחד בנכסים פיזיים כגון נכסי נדל"ן, תכשיטים יקרים או ציורים מקוריים, ומצד שני בנכסים בלתי מוחשיים כגון זכויות יוצרים. בזכויות יוצרים הכוונה היא לזכות להשתמש ביצירה או בקניין מוחשי או רוחני, כמו למשל לחן, רעיון, פטנט או מילים של שיר.

 

 

שלושה סוגים של ייעודי עזבונות

יש למעשה שלושה מצבים מוגדרים מבחינת ייעוד העיזבון:

  • עיזבון בלתי מיועד – עיזבון שניתן למדינה בלי להגדיר מטרה ספציפית. אפשר לומר שבמקרה כזה המטרה היא כללית של להיטיב עם המדינה.
  • עיזבון מיועד כללי – זהו סוג עיזבון אשר הוגדרה לו מטרה, אך היא מטרה יחסית כללית. דוגמה אפשרית לכך היא סיוע לעולים חדשים. עיזבון כזה יוכל להיות מופנה לטובת עמותה שמסייעת לעולים חדשים בקליטה ראשונית או גוף ממשלתי אשר מסייע בלימודי השפה העברית וכדומה.
  • עיזבון מיועד ייחודי – לבסוף, קיים גם המקרה המיוחד של עיזבון שלגביו המוריש הגדיר מטרה מאוד ספציפית. כאן אין התלבטויות רבות, שכן מעבירים זאת היישר למטרה המיועדת. גם במקרה זה כן עשויים להיות שיבושים שמונעים את ההעברה לגוף המיועד, למשל במקרה שהמוריש ביקש שהעיזבון יגיע לגוף ספציפי שכבר לא קיים יותר.

עוד על ועדת העזבונות

ועדת העזבונות הציבורית מנוהלת בראשות שופט בדימוס וחברים בה אנשי ציבור ממגוון תחומים, בהתאם להחלטת שר המשפטים. כל עוד התורם לא הגדיר באופן ספציפי מה ייעשה עם התרומה, ועדת העזבונות היא שתחליט בנדון. העיזבון עשוי להגיע למשל אל גופים שונים ללא מטרות רווח שעוסקים במטרות חברתיות שמתאימות לרצונו והנחיותיו של התורם בצוואה, משום גופים אלה פונים לוועדת העזבונות בבקשה לסיוע. במקביל, הוועדה מפרסמת החלטות שונות שהיא מקבלת לגבי חלוקת הנכסים שעליהם היא מופקדת.

לסיכום

אם הנושא של עיזבון לטובת המדינה עולה על הפרק, חשוב לזכור שיש מי שמטפל בכך וכן שיש כללים מאוד ברורים לממש זאת. יש היגיון ברור בהיערכות מראש עם כתיבת צוואה כל עוד יש את הזמן לעשות זאת בנחת. באופן דומה, אם ברשותכם פריטי אומנות וזכויות יוצרים שאתם שוקלים להוריש למדינה בעתיד, כדאי וניתן להיערך לכך היטב מראש.