תוכן עניינים

האם טיפול באומנות יכול לעזור להפרעות קשב וריכוז בילדים?

הפרעות קשב וריכוז היא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר בקרב ילדים כיום וכזו המאופיינת בקשיי למידה מובחנים ולא אחת גם בקשיי הסתגלות חברתית. הטיפולים התרופתיים הקיימים הם כאלו שאינם חפים מתופעות לוואי וילדים רבים סולדים מהתחושה שמגיעה עמם וכך הורים רבים מחפשים פתרונות טבעיים וחיצוניים אחרים. אחת האפשרויות המדוברות יותר בשנים האחרונות היא טיפול באומנות ונכון להיום עשרות אלפי ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ברחבי העולם נעזרים בה. בואו ננסה להבין מהי בכלל השיטה הזו והאם היא אכן עובדת במקרים הללו, אבל קודם כל – מה זה בכלל הפרעות קשב וריכוז?

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה נוירו-התפתחותית הפוגעת בילדים ובמבוגרים כאחד. היא מאופיינת בתסמינים כמו קושי בתשומת לב, אימפולסיביות והיפראקטיביות. הסיבות המדויקות להפרעת קשב וריכוז אינן ברורות עד הסוף גם היום, אך ההנחה הרווחת היא שמדובר בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. הפרעת קשב וריכוז יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על חייהם של המתמודדים עם התופעה ותשפיע על היכולת של ילדים לתפקד בלימודים, במסגרות חברתיות ואפילו בחיי המשפחה. הטיפול בהפרעות קשב וריכוז כולל בדרך כלל שילוב של טיפול תרופתי, טיפול התנהגותי ושינויים באורח החיים ומותאם לצרכים ולסימפטומים הספציפיים של כל ילד. עם טיפול ותמיכה מתאימים, ילדים עם ADHD יכולים לנהל חיים טובים ומספקים.

מהו טיפול באומנות?

טיפול באמנות הוא סוג של פסיכותרפיה המשתמשת בהבעה אמנותית כאמצעי לחקור ולפתור בעיות רגשיות, פסיכולוגיות והתנהגותיות. טיפול באמנות יכול לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים שונות לרבות כולל ציור, פיסול, צביעה, נגרות וכן הלאה. תהליך היצירה למעשה מספק צורה ייחודית של ביטוי עצמי, כזה המאפשר לילדים לחקור ולהביע רגשות, מחשבות וחוויות בסביבה בטוחה ותומכת. טיפול באמנות עשוי להתאים במגוון מצבים נפשיים כמו דיכאון, חרדה, פוסט טראומה, הפרעות אישיות וכן הפרעות קשב וריכוז. הטיפול באמנות מתבצע בהובלתו של מטפל מוסמך בעל הכשרה הן באמנות והן בטיפול, והתהליך הטיפולי מונחה על ידי הצרכים והמטרות הייחודיות של כל ילד. כמו כן, אנחנו ממליצים לוודא כי המטפל אליו אתם שולחים את ילדיכם אכן מוסמך, כדי שתהיו רגועים שילדכם נמצא בידיים טובות. השיטה הוכחה כצורת טיפול יעילה עבור ילדים ואנשים רבים והיא מסייעת להגיע למודעות עצמית ולרווחה רגשית.

 

 

איך טיפול באומנות יכול לסייע לילדים עם הפרעות קשב וריכוז?

  • מעודד ביטוי עצמי: טיפול באומנות מספק דרך ייחודית ונעימה לילדים עם הפרעות קשב וריכוז לבטא את עצמם ואת הרגשות שלהם. באמצעות פעילויות יצירה ילדים יכולים לתקשר את חוויות, מחשבות ורגשות באופן ויזואלי ומוחשי.
  • שיפור הריכוז ושימת הלב: תהליך יצירת האמנות יכול להיות מרתק ומרגיע כאחד, מה שעוזר לא אחת לילדים עם ADHD לשפר את המיקוד והקשב שלהם. טיפול באמנות יכול גם לסייע לילדים לפתח מיומנויות פתרון בעיות ובכך להגביר את יכולת הריכוז שלהם.
  • חיזוק יכולות וויסות רגשי: ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לרוב נאבקים בוויסות הרגשות וההתנהגויות שלהם. טיפול באמנות מספק סביבה בטוחה ותומכת לילדים לחקור ולהביע רגשות כאמור, מה שיכול לעזור בפיתוח כישורי התמודדות טובים יותר עם סיטואציות שונות דרך להגביר הוויסות הרגשי והתגובה.
  • חיזוק תחושת הערך העצמי: טיפול באמנות יכול לעזור לילדים עם הפרעות קשב וריכוז לבנות את ההערכה והביטחון העצמי דרך זה שהוא מאפשר לראות את היכולות וההישגים האמנותיים. באמצעות תהליך היצירה ילדים יכולים לפתח תחושת גאווה והישג שתעזור לבסס תחושת הצלחה וחיזוק של הערך העצמי.

בשורה התחתונה הטיפול באומנות היא טכניקה יעילה במיוחד גם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ואם גם ילדכם סובלים מההפרעה בהחלט שווה ללמוד על הנושא יותר לעומק.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.